موتورهای درون سوز مانند اسب‌های کاری هستند. این موتورها به ما اجازه می‌دهند به جاهای دور و نزدیکی سفر کنیم و هنگامی که برق خانه قطع می‌شود، برق خانه خود را تامین کنیم وا کثر شغل‌های دیگر، البته متاسفانه احتراق درون موتورها یعنی همان چیزی که آن‌ها را به کار می‌اندازد، باعث ایجاد رسوباتی می‌شود که در نهایت به موتور صدمه می‌زند. به همین دلیل رسوب گیری و جرم زدایی موتورخورو یک امر بسیار مهم و ضروری است. ما در این مقاله  به شما رسوب زدایی موتور خودرو را آموزش می دهیم.

چرا موتور خودرو را رسوب می‌گیرد؟

تمامی موتورهایی که در خودروها وجود دارند برای تامین انرژی مورد نیاز خود، در هر ثانیه احتراق‌های زیادی را انجام می‌دهند. این احتراق‌ها در کنار مواردی مانند گرد و غبار هوا، خرده‌های جدا شده یا ساییده از قطعات موتور، ناخالصی‌های سوخت و … ذرات فراوانی را در روغن موتور آزاد می‌کنند که در دراز مدت باعث تشکیل رسوب داخل موتور می‌شود.

رسوب زدایی موتور خودرو به چه معنی است؟

رسوب زدایی موتور خودرو به چه معنی است؟

در موتور خودرو برای کاهش اصطکاک، خنک کردن و از همه مهم تر خروج رسوبات درون موتور، از روغن موتور استفاده می کنند. در صورتی که روغن موتور به موقع تعویض نشود، این رسوبات درون موتور جمع شده و تبدیل به رسوب می شوند و باعث کاهش قطر لوله های موتور می شوند. این رسوبات در لوله های موتور، روغن رسانی را مختل می کنند واین امر سبب آسیب رسیدن به موتور می شود. بنابراین با بررسی این مورد می توان دریافت که شست و شوی موتور و پاکسازی آن یک امر مهم است.  رسوب زدایی موتور خودرو امری است که جرم ها و گرفتی های داخلی موتور را رفع می کند و بعد از این کار روغنی که در موتور خودرو وارد می شود به دلیل اینکه لوله ها تمیز شده اند می تواند تمام سطوح قطعات را پوشش دهد. رسوب زدایی موتور خودرو به روش خشک یا بهره گیری از شوینده های تخصصی انجام می گیرد. رسوب زدایی خودرو در هوای گرم اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا در هوای گرم حجم بیشتری از هوا در موتور خودرو رد و بدل می شود، به همین دلیل نباید هیچ کدام از دریچه ها بسته باشد.

انواع رسوب زدایی موتور خودرو

فلاش کردن موتور

فلاش کردن موتور یا همان استفاده از موتور شور یکی از انواع روش های رسوب زدایی موتور خودرو است. فلاش کردن موتور باعث می شود رسوباتی که از قبل در لوله های موتور جمع شده اند باز شوند. این روش به این صورت است که قبل از تعویض روغن، مواد موتور شور را درون موتور بریزید و بسته به دستورالعمل سازنده، دقایقی در حدود 5 الی 10 دقیقه موتور را روشن نگه دارید تا محلول با روغن به همه بخش های موتور برسد. بعد از اینکه زمان مورد نظر به اتمام رسید  روغن خودرو را عوض کنید تا محلول موتورشور و رسوبات از خودرو خارج شوند. فلاش کردن برای خودروهایی که فرسوده شده اند مناسب نمی باشد زیرا رسوبات نقش درزگیر را برای آن ایفا می کنند و اگر این رسوبات حذف شوند باعث می شود که با آشکار  شدن درزها ضعف قطعات پیدا شود.

فلاش کردن موتور 

استفاده از مکمل های جرم گیر 

آسان ترین روش برای رسوب زدایی موتور خودرو، استفاده از مکمل جرم گیر موتور می باشد. برای استفاده از مکمل جرم گیر موتور با دست ابتدا باید به تمیز کردن وایر سنسورها، محفظه هوای ورودی و قسمت های دیگری که به آن متصل هستند پرداخت. باید دقت کنید تا زمانی که دریچه گاز باز است نباید موتور روشن شود زیرا باعث به هم ریختن تنظیم آن می شود. برای تمیز کردن رسوبات قسمت داخلی دریچه گاز باید از چراغ قوه استفاده نمود تا رسوبات این قسمت را ببینید.

در این روش می توان از ابزار مخصوص نیز برای رسوب زدایی موتور استفاده نمود. ابتدا نوک ابزار را به جرم گیر آغشته نمایید و روی تمامی قسمت های داخلی بکشید تا رسوب ها برطرف شوند. وقتی تمامی رسوب ها برطرف شدند دوباره چک کنید تمامی قسمت ها تمیز هستند. بعد از این کار تمامی قطعات وایر، بست و محفظه ها را در جای خود قرار دهید.

مزایای رسوب زدایی موتور خودرو

 • بهبود مسیر لوله ها برای روغن رسانی در موتور
 • کمک به فیلتر در تصفیه روغن
 • از بین بردن رسوبات
 • کاهش مصرف سوخت
 • تمیز نگه داشتن روغن
 • بالا رفتن عمر مفید موتور خودرو
 • بالا رفتن شتاب خودرو
 • افزایش راندمان موتور خودرو
 • کاهش استهلاک موتور

معایب رسوب زدایی موتور خودرو

 • ممکن است در رادیاتور نشتی به وجود آید زیرا اگر در نقاطی خوردگی به وجود آمده باشد اما به وسیله رسوبات مسدود شده باشد این نشتی آشکار می شود.
 • در ماشین های قدیمی که در قطعات خود دچار درز و شکاف هستند ممکن است بعد از رسوب زدایی این درزها باعث عملکرد ضعیف موتور شوند.
 • ممکن است به واشر سر سیلندر آسیب وارد شود.

بهترین روش رسوب زدایی موتور خودرو

برای انجام بهترین روش رسوب زدایی موتور خودرو باید آن را به دست کارشناسان این حرفه‌ای بسپارید. به این صورت علاوه بر اینکه تمامی رسوبات از بین می‌روند و از موتور خودرو خارج می‌شوند، از باقی ماندن ذره ای از مواد شسشتو در این سیستم نیز مطمئن خواهید شد. همچنین اگر این کار را به دست کاراش کاران بسپارید از سالم ماندن و عدم آسیب رساندن به قطعات موتور که نسبت به آب بسیار حساس هستند مطمئن خواهید بود.

 

بهترین روش رسوب زدایی موتور خودروجرم گیر موتور خودرو ولترونیک

مکمل جرم گیر موتور خودرو ولترونیک، پیشرفته‌ترین و باکیفیت‌ترین جرم گیر بازار برای از بین بردن جرم‌های داخلی موتور و رسوبات کربن روی پیستون و داخل محفظه احتراق با مزیت‌های فراوان است. با استفاده از این جرم گیر می‌توان لجن‌های کارتر روغن و محفظه میل لنگ را از بین برد. این جرم گیر ساخته شده و پر شده توسط آلمان است و در سراسر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این جرم گیر، تمامی قطعات و بخش‌های داخل موتور از انواع جرم و رسوب پاکسازی شده و به طور موثری مسیر عبور روغن آزادسازی می‌شود و باعث کارکرد بهینه موتور و افزایش طول عمر موتور و همچنین جلوگیری از فرسایش نابهنگام قطعات موتور می‌گردد.

از نقاط قوت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاکسازی لجن‌های کارتر روغن و محفظه میل لنگ
 • کمک به فیلتر روغن در تصفیه روغن
 • تمیز نگه داشتن روغن جدید
 • کارکرد بهینه موتور و افزایش طول عمر موتور
 • تنظیم کننده موتور خودرو

شما عزیزان می توانین جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع شوینده خودرو و شوینده های نانو کارواش از طریق سایت نانوگستران دماوند |نمایندگی شوینده و تجهیزات کارواش با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *