بخارشوی صنعتی چیست؟ مزایای آن نسبت به روش سنتی

بخارشوی صنعتی چیست؟ مزایای آن نسبت به روش سنتی

بخارشوی صنعتی (Industrial Steam Cleaner) یک دستگاه نظافت مکانیزه است که در آن از بخار آب برای خشک کردن، نظافت و ضدعفونی کردن سطوح مختلف استفاده می‌گردد. استفاده از دستگاه بخارشوی غالبا برای ضدعفونی کردن یا حتی استرلیزه کردن سطوح کافی است. در این مقاله در مورد مزایای این دستگاه توضیح می‌دهیم.

بخارشوی صنعتی چیست؟

بخارشوی صنعتی یکی از دستگاه‌های نظافت صنعتی است که کاربردهای فراوان ویژه‌ای دارد و کار اصلی آن تولید بخار در فشارهای متفاوت است. دستگاه بخارشوی در دو نوع صنعتی و خانگی تولید می‌شود  که نوع صنعتی آن در مقایسه با خانگی فشارهای بیشتر از اتمسفر را تولید می‌کنند. منبع تغذیه این بخارشوی‌ها هم می تواند انرژی الکتریکی باشد و هم سوخت‌های دیزلی مانند گاز و گازوئیل انرژی موردنیاز آن‌ها را تامین کند. از جمله مواردی که از بخارشوی برای نظافت استفاده می‌شود، شستشوی ماشین است. زیرا در این روش برای شستشو ماشین نسبت به روش‌های قدیمی به صرفه‌تر است و آب و انرژی کمتری نیاز دارد. علاوه بر این استهلاک تجهیزات مکانیکی نیز ماشین کمتر می‌گردد.

 

بخارشوی صنعتی چیست؟مزایای کارواش بخار و بخارشوی صنعتی در مقایسه با کارواشهای سنتی

کاهش مراحل شست و شو

در کارواش سنتی معمولا مراحل زیر طی می‌شود:

  • آبپاشی اولیه کل بدنه
  • کف مالی و تمیزکاری به وسیله ابر یا پارچه
  • آبپاشی مجدد
  • خشک کاری برای خشک شدن ماشین

در برخی موارد برای شتشوی کامل، مراحل کف مالی و آبپاشی تکرار می‌شوند. در نتیجه در کارواش سنتی برای شستشوی ماشین بین 3 تا 5 مرحله انجام می‌گردد. اما در کارواش بخار تنها با یک یا نهایتا دو مرحله که شامل استفاده از شوینده و سپس بخارشویی است، شستشوی ماشین انجام می‌گیرد و نیازی به خشک کاری، کف مالی و آب پاشی مجدد ندارد، زیرا فشار بخار در همان دفعه اول باعث تمیزی خودرو می‌گردد.

کاهش فضای مورد نیاز برای کارواش

در کارواش سنتی برای شست وشوی هر خودرو دو دهنه فضا نیاز است که یکی برای شست و شوی خودروها و یکی برای خشک کاری استفاده می‌شود. به طور معمول برای هر کدام از این دو فضا، حداقل 15 متر مربع به دلیل ایجاد فضای کافی برای دور زدن کارگر در اطراف خودرو نیاز است. در حالیکه با استفاده از کارواش بخارشوی صنعتی تقریبا به نصف این فضا نیاز است و به این دلیل است که با کارواش بخار، ماشین خیس و مرطوب نمی‌شود و نیازی به خشک کاری در مراحل جداگانه نیست و در بدترین حالت، کشیدن یک دستمال به صورت سطحی برای خشک کردن آن کافی است.

کاهش زمان شست و شوی خودرو

در کارواش سنتی، علی رغم سرعت عمل کارگران و ایجاد زحمت زیاد برای آنان، خودرو حداقل یک ساعت در کارواش معطل می‌شود. در حالیکه این زمان در کارواش بخارشو به یک ربع ساعت یعنی 15 دقیقه کاهش پیدا می‌کند که یک زمان ایده آل برای افرادی است که زمان کافی برای معطلی یا امکان گذاشتن ماشین در کارواش را ندارند. مشتریان می‌توانند حس خوب شستشوی فوری را با کارواش بخار تجربه کنند.

کاهش دفعات شست و شوی لباس کارگران

در کارواش‌های سنتی کف‌های چرک و کثیف از ماشین به لباس کارگران می‌ریزد، به همین دلیل لباس آن‌ها زود به زود کثیف شده و مجبورند برای جلوگیری از انتقال آلودگی به خودروهای دیگر لباس‌های خود را مرتبا تعویض کنند. این موضوع در زمستان بیشتر اتفاق می‌افتد و کارگران بین 2 تا 3 نوبت به تعویض لباس خود نیاز دارند. با استفاده از بخارشوی صنعتی، به دلیل عدم پاشیدن آلودگی‌های ماشین به اطراف در حین شست و شو، آلودگی لباس کارگران کاهش پیدا می‌کند و از زحمت و هزینه‌های مورد نیاز برای تامین لباس‌های متعدد برای کارگران و شست و شوی چند باره آنها کم می‌شود.

کاهش دفعات شست و شوی لباس کارگران

کاهش آب و هزینه آن

در کارواش سنتی بین 90 تا 120 لیتر آب برای شستشوی هر خودرو نیاز است. این میزان آب در طول ماه بسیار زیاد است و هزینه‌ای سنگین برای کارواش‌ها در بر دارد. برخی از کارواش‌های سنتی برای تامین آب روزانه خود بین 70 تا 140 هزار تومان به تانکرهای آب برای تامین آب موردنیاز خود می‌پردازند. کارواش بخارشو امکان شست و شو هر خودرو را با کمتر از چهار لیتر آب مهیا می‌کند که این امر هزینه روزانه کارواش را بسیار زیاد کاهش می‌دهد.

رفع آسیب های احتمالی به رنگ خودرو

با توجه به شامپوهای غیراستاندارد یا تاریخ گذشته که در بسیاری از کارواش‌های سنتی برای کف مالی استفاده می‌شود، رنگ خودرو و نیز سلامت کارگرانی که گاهی اوقات روی دست و صورت آن‌ها کف پاشیده می‌شود، مورد تهدید قرار می‌گیرد. این مشکل با مواد بهداشتی استاندارد و کم مصرفی که برای بخارشوی صنعتی استفاده می‌شود قابل حل است.

رفع مشکلات سیستم فاضلاب کارواش

یکی از مشکلات در کارواش سنتی پس‌آب حاصل از شستشو و ریختن آن به فاضلاب است. این مشکل در کارواش‌هایی که در سطح شهر وجود دارند بیشتر است. زیرا استانداردهای شهرداری ایجاب می‌کنند که کارواش برای فاضلاب خود دارای چاه باشد، همچنین از سیستم لجن‌گیر نیز برای جلوگیری از ورود لجن به چاه استفاه می‌شود. این سیستم‌های لجن‌گیر و هزینه چاه و پر شدن آن، هزینه‌های زیادی برای کارواش‌های سنتی دربردارد. با بکارگیری کارواش بخارشو به دلیل اینکه پس‌آب به طور کامل حذف می‌شود هزینه نیز صفر می‌گردد.

کاهش تعداد کارگر مورد نیاز

در کارواش سنتی معمولا یک یا دو کارگر برای شست و شوی خودرو نیاز است و دو کارگر نیز خشک‌کاری را انجام می‌دهند. اما در کارواش بخار یک کارگر برای هر خودرو کافی است.

کاهش تعداد کارگر مورد نیاز

رفع نیاز به برق سه فاز

در اغلب موارد کارواش‌های سنتی به برق سه فاز دسترسی ندارند و یا هزینه سنگینی را برای آن‌ها در پی دارد. در حالیکه کارواش بخار با امکان انتخاب بین چند نوع سوخت و میزان سوخت موردنیاز کمتر این موضوع را حل کرده است.

موتور شویی با بخار بدون آسیب‌رسانی به آن

در کارواش سنتی در بسیاری از موارد، استفاده از واترجت و پاشیدن آب با فشار به قطعات موتور باعث آسیب رسیدن به قطعات الکتریکال و … از موتور می‌شود. همچنین در این روش امکان شستشوی کانال کولر که بوی سیگار و باکتری‌های مختلفی در آن در طی زمان ایجاد می‌شوند، وجود ندارد. اما در بخارشوی صنعتی، بخار پرفشار از یک طرف کانال کولر وارد می‌شود و از سمت دیگر خارج می‌گردد، علاوه بر این تمام قطعات موتور را به صورت کامل بدون اینکه به آن‌ها آسیبی وارد کند، تمیز می‌نماید.

جهت مشاوره در زمینه انواع دستگاه کارواش خانگی، واترجت، شوینده های کارواش و سایر سوالات این حوزه می توانید با سایت نانوگستران دماوند |نمایندگی شوینده و تجهیزات کارواش در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.