هر شغل و کاری تجهیزات و لوازم مخصوص به خود را نیاز دارد. قلم دیتیلینگ نیز یکی از تجهیزات برای دیتیلینگ خودرو است. در این مقاله می‌توانید در این مورد بیشتر مطالعه نمایید.

قلم دیتیلینگ (Detailing Brush)

یکی از لوازم موردنیاز در حوزه دیتیلینگ خودرو، برس دیتیلینگ یا فرچه دیتیلینگ است. برای تمیز کردن و اجرای برخی مواد از دستمال مایکروفایبر استفاده می‌گردد اما برای زمانی که امکان دسترسی به برخی نقاط با دستمال نیست باید از این برس استفاده کرد. این قلم کار را راحت کرده و پایان کار  بهتری را ارائه می‌دهد. قلم‌های دیتیلینگ یکسان نیستند و سایزها و جنس مختلفی دارند.

 

قلم دیتیلینگ (Detailing Brush)ویژگی‌های انواع قلم دیتیلینگ

سایز برس: اولین ویژگی که از برس باید به آن توجه کرد سایز برس، عرض و طول موهای آن است. قلم‌های بزرگ برای سطوح بزرگ و با جزئیات کم کاربرد دارند، اما قلم‌های کوچک برای سطوح کوچک و با جزئیات ریز کاربرد بیشتری دارند.

جنس موی برس: برس‌ها دارای موی طبیعی و مصنوعی هستند. برس موی طبیعی دارای قیمت بالاتری است، اما مواد بیشتری را نگه داشته و آن را با نرمی پخش می‎کند تا رگه‌های کمتری از آن باقی بماند. همچنین موی قلم دیتیلینگ مانع از پاشیده شدن مواد می‌شود.

تراکم موی قلم: قلم دیتیلینگ تراکم موی مختلفی دارد. نوع خوب آن دارای موهای پر با حالت ارتجاعی است که از قلم نیز جدا نمی‌شوند.

شکل برس: یک فرچه دیتیلینگ خوب در قسمت موی قلم شکل مخروطی دارد.

ضخامت موی برس: موی برس دیتیلینگ بهتر است در نزدیکی دسته ضخیم‌تر از نوک قلم باشد.

 

کاربرد برس دیتیلینگ

قلم دیتیلینگ برای تمیز کردن و اجرای موادی مانند واکس، سرامیک، محافظ سطوح و … روی سطوح غیر قابل دسترس، شکاف و درزها کاربرد دارد. در این قسمت تعدادی از سطوح را بیان می‌‌کنیم:

درب باک: درست است که این محل کوچک است و ممکن است به چشم نیاید اما یکی از محل‌های جمع شدن گرد و غبار و کثیفی است. این یکی از مواردی است که اغلب فراموش می‌شود که با برس دیتیلینگ به راحتی می‌توان این آلودگی‌ها را برطرف کرد.

درب خودرو: یکی از مواردی که به دلیل دارا بودن درز و لولا و دسترسی سخت کمتر تمیز می‌شود بخش داخلی درب خودرو است. قلم دیتیلینگ به راحتی در آن نفوذ می‌کند و آن را تمیز می‌کند.

 

نوار لاستیک دور شیشه خودرو: نوار لاستیک دور شیشه خودرو دارای درز‌های زیادی است معمولا تمیز نمی‌گردد. راه حل این مشکل استفاده از برس دیتیلینگ است.

داخل کاپوت و محفظه موتور خودرو: با تمیز کردن این محفظه توسط قلم دیتیلینگ می‌توان به راحتی وعیت انواع شلنگ و قطعات را بررسی کرد. این قلم تنها برای تمیز کردن نیست بلکه با کمک آن می‌توان به آسانی پوشش محافظ روی سطوح پلاستیکی موتور را اجرا کرد.

دریچه هوای خودرو: اگر دریچه هوا روی کاپوت خودرو و بالای سپر تمیز نشود، مسدود می‌شود و باعث جلوگیری از ایجاد جریان در پره‌های رادیاتور می‌شود که با استفاده از قلم دیتیلینگ می‌توان این بخش‌ها را به خوبی تمیز کرد.

رینگ خودرو: برس دیتیلینگ علاوه بر اینکه بخش‌های غیر قابل دسترس مانند پیچ و مهره‌ها، کایپر ترمز، کولیس ترمز و … را تمیز کند برای اجرای سرامیک و پوشش خودرو هم به کار می‌رود.

چراغ خودرو: برخی از خودروها در قسمت چراغ طراحی خای دارند که همین باعث سخت شدن تمیز کردن آن‌ها می‌شود. بهترین راه حل استفاده از فرچه دیتیلینگ است.

بخش داخلی خودرو: داخل کابین خودرو پر از سطوح با درزها و شکاف‌های غیر قابل دسترس مانند دریچه کولر و بخاری، درزهای بخش نگهدارنده دنده خودرو، درزها و شکاف‌های ترمز دستی، دستگیره درب و … است که با استفاده از برس دیتیلینگ به راحتی تمیز می‌شوند.

کاربرد برس دیتیلینگ

انتخاب صحیح برس دیتیلینگ

همانطور که گفتیم فرچه دیتیلنگ دارای شکل‌ها و انواع مختلفی است که برای انتخاب بهترین آن بهتر است موارد زیر را در نظر بگیریم:

موی بلند و نرم: این موها برای کارهای ملایم و سطوح حساس هستند و برای گردگیری و از بین بردن گرد و غبار استفاده می‌شود. همچنین بلندی موی قلم باعث می‌شود که در اثر فشار دست، موی قلم خم شود و از آسیب رسیدن به سطح جلوگیری کند.

موی کوتاه و نرم: این برای سطوح حساس نیست زیرا موی کوتاه سفت‌تر است. این برس اجازه وارد کردن کمی فشار به سطح را می‌دهد تا لایه‌برداری کنید و همین فشار ممکن است به سطح حساس خط و خش وارد کند. ای برس برای رفع آلودگی و چربی به کار می‌رود و برای نمای ظاهری خودرو مناسب نیست.

موی بلند و زبر: این برس برای سطح محکم و مقاوم به خط و خش مانند لاستیک، شکاف شیشه خودرو، رینگ و … مناسب است تا بتواند به راحتی لایه کثیف را حذف کند.

موی کوتاه و زبر: این نوع فرچه، خشن‌ترین نوع برس است و نباید از آنبرای سطوح رنگ شده و حساس به خط و خش استفاده کرد. این قلم برای زیر خودرو مناسب است.

دسته کوتاه: این نوع باعث می‌شود بتوان فشار بیشتری به سطح وارد کرد.

دسته بلند: این نوع برعکس مدل قبل باعث می‌شود فشار کمتری به سطح وارد شود.

 

مراقبت و نگهداری از فرچه دیتیلینگ

نگهداری صحیح از برس دیتیلینگ در عمر و بقا آن تایر بالایی دارد. از نکات مهم نگهداری و مراقبت از آن می‌توان موارد زیر را نام برد:

شستشوی قلم: قبل از استفاده از قلم حتما نوک آنرا بشویی. همچنین بعد از هر بار استفاده از قلم، آن را با شوینده مناسب بشویید.

خشک کردن قلم: بعد از اینکه قلم را شستشو دادید آن را در جایی قرار دهید تا خشک شود.

نگهداری قلم: بعد از اینکه قلم خشک شد، روکش و محافظ قلم را روی آن بکشید تا تارهای موی آن دچار تغییر رنگ نشوند.

 

مراقبت و نگهداری از فرچه دیتیلینگسوالات متداول پیرامون قلم دیتیلینگ و مراقبت از آن:

قلم دیتیلینگ چیست؟

  • نوعی برس است که برای تمیز کردن و اجرای مواد در نقاط با دسترسی کم به کار می‌رود.

چگونه شکل الیاف قلم را حفظ کنیم؟

  • برای این کار باید از کاور محافظ قلم استفاده کنید.

قلم را با چه موادی بشوییم؟

  • با توجه به اینکه برای چه کاربردی استفاده شده است باید با حلال مناسب آن برس را شستشو دهید. در کل برای چربی زدایی می‌توان از سرکه استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *