یکی از مهم‌ترین کارهای نظافتی هر ماشین، شستن موتور ماشین با بخار یا موتورشویی با بخار است. تمیزی ماشین روی کارکرد ماشین تاثیر زیادی دارد. موتورشویی با بخار باید با دقت هر چه تمام‌تر انجام گیرد تا کیفیت و کارایی موتور افزایش یابد. توصیه اکید ما این است که برای شستشوی موتور ماشین با بخار، بهترین سرویس کار را پیدا کنید تا بتوانید خودروی خود را با خیال راحت به دست آنها بسپارید.

موتورشویی با بخار چیست؟

بخارشویی می تواند در طیف گسترده ای از مواد شامل پلاستیک، فلز، بتن، پارچه، کاشی و … استفاده شود. بخارشویی عملی است که در دستگاه بخارشو انجام می گیرد. در این عمل با استفاده از حرارت دادن آب در دیگ بخار، بخار تولید می شود. ذرات بخار تولید شده با برقراری پیوند با سطوح می توانند به گرد و غبار وآلودگی ها بچسبند و به راحتی آن ها را بلند کنند و از این طریق سطح از آلودگی تمیز شود. انواع مختلفی از بخارشویی وجود دارد اما معمولا بخاری با فشار بالا است که می تواند در برنامه های کاربردی صنعتی و موتور اتومبیل و کامیون به کار برده شود. از بین بردن آلودگی های موتور خودرو و اجرای آن یک امر مهم است زیرا این عمل باعث بهبود عملکرد خودرو شده و از ایجاد مشکلات گوناگون در کارکرد ماشین جلوگیری می شود. بنابراین از بین بردن آلودگی های موتور خودرو به وسیله بخار که یکی از دستاوردهای فناوری نانو است، می تواند یک گزینه مناسب باشد.

 

 

چرا موتورشویی خودرو کار الزامی است؟

یکی از دلایلی که باعث می شود کارکرد ماشین پایین بیاید و بنزین بیشتری را بسوزاند، وجود کثیفی‌های کنار سطح موتور است. می‌توان گفت موتور قوای حرکتی و قلب تپنده هر ماشین است که در صورت کثیف بودن در کار آن اختلال به وجود می‌آید. در زمانی که انواع مواد اضافی پیرامون موتور خودرو باشد، دفع حرارت ماشین به درستی انجام نمی‌گیرد که این عمل باعث بالا رفتن استهلاک موتور ماشین می‌شود و باعث صرف مخارج بیشتری برای احب ماشین می‌گردد.

یکی دیگر از مشکلات که با عدم موتورشویی به وقع می‌پیوندند، بروز آتش سوزی به دلیل تجمع مواد نفتی و مشتقات آن است.

 

چرا موتور شویی با بخار اهمیت بالایی دارد؟

موتورشویی ماشین یک عمل الزامی است زیرا اگر این عمل انجام نگیرد، سطوح موتور ماشین بیشتر کثیف شده و باعث پایین آمدن کارکرد ماشین و در نتیجه مصرف بیشتر بنزین می شود. استفاده از بخارشوی یک امر مهم برای موتور ماشین  است. زیرا باید توجه نمود که تمیز نمودن لکه ها و آلودگی ها از موتور ماشین باید بدون وارد کردن هیچ گونه رطوبتی به درون اجزای موتور انجام پذیرد تا موتور آسیب نبیند. موتور ماشین به عنوان قلب ماشین عمل می کند و تمیز نکردن آن باعث اختلال در عملکرد ماشین می شود. علاوه بر این جمع شدن آلودگی ها در اطراف موتور باعث می شود که خارج شدن حرارت از موتور ماشین به راحتی صورت نگیرد و باعث بالا رفتن استهلاک ماشین شود. همچنین جمع شدن موادی که از نوع مواد نفتی یا مشتقات آن ها است، ممکن است باعث آتش سوزی شود.

 

مزایای موتورشویی با بخار

 

مزایای موتورشویی با بخار
مزایای موتورشویی با بخار
 • شستشوی موتور با بخار باعث حذف آلودگی هایی است که باعث داغ شدن موتور، آتش سوزی و بالا بردن استهلاک موتور می شوند.
 • اگر مشکلی برای موتور ماشین رخ دهد و موتور تمیز نباشد پیدا کردن مشکلاتی مانند: ترک خوردگی و نشت به سختی انجام می شود اما اگر موتور خودرو عاری از آلودگی ها و ضایعات باشد این امر به آسانی قابل انجام است.
 • تمیز نمودن موتور ماشین باعث بهبود ظاهر موتور خودرو می شود و این یک امر اساسی برای بالا بردن ارزش فروش آن خواهد شد.
 • بخارشوی موتور ماشین یک روش کم مصرف، سازگار با محیط و کم هزینه است.
 • آلودگی هایی نظیر روغن، گریس و چربی ها باعث خورده شدن قطعات موتور و آسیب های جدی به آن می شود. به وسیله بخارشویی موتور می توان تمامی این آلودگی ها و مشکلات ناشی از آن را رفع نمود.
 • به نقل از مقاله Benefits of Engine Steam Cleaning  بخارشویی موتور ماشین و تمیز نگه داشتن آن باعث افزایش طول عمر موتور و کارایی بهینه آن خواهد شد.

آیا موتورشویی با بخاربرای خودرو ضرر دارد؟

 • اگر اجزایی مانند کابل، شمع و کوبل های احتراق در حین بخارشویی موتور ماشین آسیب ببینند ممکن است باعث کاهش طول عمر خودرو شود و عملکرد آن پایین بیاید و حتی نیاز به جایگزینی آن باشد، که این امر با هزینه بالایی انجام خواهد شد.
 • کار با دستگاه بخار سخت تر از شستن با روش سنتی است. انجام این کار به تمرکز و آموزش قبلی نیاز دارد.
 • سیستم ورود هوای ماشین در مقابل شستشوی موتور معمولا مقاوم است اما استفاده نادرست مانند فشار بالا می تواند موجب قطع شدن اتصال شبکه در داکت ها شود.
 • این امر باید با دانش و تجربه کافی و با دقت کامل انجام شود، در غیر اینصورت ممکن است شسشتوی موتور ماشین با بخار به صورت اصولی و با روش صحیح انجام نگیرد و باعث آسیب رسیدن به سیستم کنترل الکترونیکی ماشین شود.

 

چرا نباید با آب موتور خودرو را شست؟

چرا نباید با آب موتور خودرو را شست؟
چرا نباید با آب موتور خودرو را شست؟

شستن موتور خودرو با آب مشکلاتی را به بار می آورد. سیستم موتور و اجزای آن به آب حساس هستند و در اکثر مواقع آب به درون سیستم الکتریکی نفوذ پیدا کرده و باعث می شود ماشین روشن نشود. موتورشویی با بخار یکی از ایمن ترین و مناسب ترین روش ها برای شستن موتور خودرو است. شستن موتور خودرو با آب باعث می شود اجزای حساس موتور مثل سنسورهای الکتریکی و سیم ها دچار آسیب شوند. همچنین آبی که به درون قطعات داخلی ماشین نفوذ پیدا کند باعث ایجاد رسوب درون آن ها می شود که عوارضی را در پی دارد.

 

نکات مهم در مورد شستشوی موتور ماشین با بخار

موتورشویی با بخار چیست؟
موتورشویی با بخار چیست؟
 • قبل از انجام موتورشویی با بخار بهتر است برای احتیاط بیشتر، قطعات حساس را به وسیله نایلون کاملا بپوشانید.
 • برای انجام بخارشویی موتور باید حداقل یک ساعت از روشن بودن موتور گذشته باشد تا موتور ماشین به طور کامل خنک شده باشد زیرا برخورد موتور داغ با بخار باعث آسیب رسیدن به سرسیلندر و سایر قطعات موتور خواهد شد.
 • یک امر بسیار مهم این است که بعد از انجام عمل بخارشویی موتور اجازه دهید که به طور کامل خشک شود و بعد از خشک شدن، ماشین را روشن نمایید.
 • برای انجام شستشوی موتور با بخار باید لباس مناسب و محافظ، کفش و دستکش مناسب این کار پوشیده شود تا از خطراتی که در هنگام پخش شدن ذرات بخار ممکن است صورت گیرد در امان بمانید.
 • باید دقت نمود که این امر را به طور مکرر و با فاصله های زمانی کوتاه انجام ندهید معمولا هر سال یک بار موتورشویی با بخار مناسب است.
 • بعد از انجام موتورشویی با بخار حتما باید عمل خشک کردن به وسیله دستگاه پمپ باد انجام شود.
 • برای شستن موتور ماشین نباید از شوینده های معمولی که در خانه ها موجود است استفاده نمود و باید دقت کرد که موتور خودرو باید حتما با اسپری نانو یا دستگاه بخار شسته شود.

 

موتورشویی با بخار را چند وقت یکبار باید انجام داد؟

 

موتورشویی با بخار را چند وقت یکبار باید انجام داد؟
موتورشویی با بخار را چند وقت یکبار باید انجام داد؟

 

بخار شویی موتور ماشین با هر روشی که انجام شود چه با بخار و چه با آب در صورت تکرارهای مداوم، باعث آسیب رسیدن به ماشین می شود. این امر بهتر است سالانه یک بار انجام گیرد تا هم از هزینه های اضافی در امان باشیم و هم از خطراتی که ممکن است در صورت تکرار این عمل، به بار آید.

فوم موتور شوی

علاوه بر تمیز کردن موتور به وسیله بخار می توان از فوم موتور شوی و یا مایع موتور شوی نانو نیز استفاده نمود.مزیت بسیار عالی فوم موتورشوی نانو نسبت به سایر شوینده های این است که برای تمیز نمودن موتور خودرو نیازی به آبکشی ندارید و از معایب شستن موتور با آب خلاصی می یابید.

نحوه استفاده از فوم موتور شوی

فوم موتور شوی
فوم موتور شوی
 1. برای استفاده از فوم موتورشوی ابتدا باید موتور خورو را خاموش کنید و صبر کنید تا به دمای نرمال برسد.
 2. مواد اضافی و آلودگی ها را تا حدی که امکان دارد از سطح موتور پاک کنید.
 3. فوم موتورشوی را قبل از استفاده تکان دهید. فوم را روی سطحی که آلوده می باشد اسپری کنید. سعی کنید تمامی سطوح آلوده و بخش های کناری را با فوم بپوشانید. چند ثانیه صبر کنید تا آلودگی ها حل شوند. اگر آلودگی ها قدیمی و سر سخت هستند می توانید از یک برس استفاده نمایید تا کاملا تمیز شود.
 4. سپس محل را به وسیله دستمال نرم تمیز و براق نمایید.

هزینه موتورشویی با بخار

هزینه موتور شویی با بخار برای هر مدل خودرو متفاوت و مجزا است. دستمزدی که برای موتورشویی با بخار پرداخته می‌شود به طور کاملا منصفانه و شفاف تعیین می‌شود. یعنی علاوه بر اینکه در موتورشویی با بخار از پرداخت انعام معاف هستید، با عدم پرداخت پول برای بنزین و آب در خرجی روزانه خود صرفه جویی کرده‌اید. ما در شرکت نانوگستران دماوند با استفاده از بهترین و به‌روزترین دستگاه بخار، قیمت موتورشویی با بخار را به منصفانه‌ترین شکل تعیین می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *