امروزه شستشوی گیربکس در زمانی که  تعویض روغن انجام ‌شود،  نسبتا نادر است اما این به دلیل هزینه بالای کار نیست بلکه دلیل آن ناآگاهی خود صاحبان خودرو و نیروهای خدماتی می‌باشد که ویژگی‌های کار ماشین‌های مدرن را درک نمی‌کنند. در این مطلب به شستن گیربکس می‌پردازیم.

گیربکس چیست

هر ماشین دارای یک موتور و چهار چرخ است که بر روی یک بدنه سوار شده‌اند. این دو مورد، ارکان اصلی خودروها هستند. اما باید گفت که بدون وجود داشتن یک مغز متفکر و قلب،  موتور نمی‏تواند چرخ‌های ماشین را به حرکت درآورد. گیربکس رابط بین موتور ماشین و چرخ‌ها هستند. گیربکس، نیروی تولیدی در موتور را به چرخ‌های ماشین منتقل می‌کند و آن‌ها را به حرکت  وا می‌دارد؛ یعنی وظیفه اصلی گیربکس انتقال قدرت از یک منبع چرخان به بخش دیگر است.

 

گیربکس چیستشوینده گیربکس چیست

شوینده گیربکس  برای از بین بردن هر نوع آلودگی موجود در سیستم گیربکس استفاده می‌شود. به دلیل اینکه در گیربکس دمای بالا و اصطکاک زیاد وجود دارد، در بین چرخ دنده‌های گیربکس رسوب  و آلودگی تولید می‎شود که همین عامل باعث اختلال در عملکرد گیربکس‌ها می‌گردد. شوینده گیربکس باعث می‎شود که این رسوبات و ناخالصی‌ها در سیستم گیربکس از بین بروند و در نتیجه عملکرد گیربکس بهبود پیدا کند.

در هنگام سرویس گیربکس تنها تعویض روغن کافی نیست بلکه لازم است کارتل گیربکس باز شود و فیلتر آن تعویض و یا شستشو گردد، برخی از فیلترها به‌خصوص نوع سیمی آن قابل شستشو است. یکی از کارهای ضروری برای عملکرد صحیح خودرو، رسیدگی به فیلتر  است زیرا اگر فیلتر دچار گرفتگی شود، باعث می‎شود که جریان روغن کمتر عبور کند و به گیربکس آسیب شدید وارد شود، در اغلب موارد نیز گیربکس می‌سوزد. اینکه برای از بین بردن جرم و روغن‌های کهنه از چه موادی استفاده می‌شود بسیار حائز اهمیت است.

شستشوی گیربکس اتوماتیک

مرحله اول: مقداری از روغن گیربکس خودرو را تخلیه کنید و شوینده گیربکس را به صورت مستقیم  داخل محفظه روغن گیربکس قبلی بریزید.

مرحله دوم: موتور را روشن کنید و ترمز دستی را بکشید و پدال ترمز را نگه دارید. دسته دنده به آرامی را برای مدت 30 ثانیه در دنده‎های مختلف قرار دهید. در هر دنده 30 ثانیه صبر کنید تا چرخ‌دنده‌ها به طور کامل در معرض شوینده گیربکس  قرار بگیرند و به طور کامل تمیز شوند.

مرحله سوم: حال دنده را خلاص کنید و بکذارید موتور برای مدت 10 الی 15 دقیقه کار کند. بعد از گذشت این زمان موتور را خاموش کنید. حال روغن کثیف داخل گیربکس را به طور کامل خارج کنید و روغن گیربکس جدید را در مخزن روغن گیربکس بریزید.

 

شستشوی گیربکس اتوماتیک

چه زمانی باید گیربکس اتوماتیک را شستشو دهید؟

شستشوی گیربکس اتوماتیک در هر بار که روغن گیربکس اتوماتیک تعویض می‎شود و همچنین در هنگام انجام سرویس خودرویی که در حالت استفاده شده خریداری شده است، ضروری است. علاوه بر این اگر گیربکس خراب باشد، به هر طریقی که مربوط به آلودگی است، برای مثال دچار لرزش و لغزش و … باشد باید گیربکس اتوماتیک را شستشو دهید.

مزایای شستشوی گیربکس تمام اتوماتیک

  • اول اینکه شستشوی گیربکس اتوماتیک باعث حذف محصولات سایش کلاچ و دنده به طور کامل می‎شوند.
  • در گیربکس اتوماتیک روغن با حداکثر منبع به طور کامل با روغن تازه جایگزین می‎شود.
  • شستشوی گیربکس اتوماتیک علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن کثیفی از کاسه نمد و مهر و موم روغن در بدنه سوپاپ می شود، بلکه باعث طولانی شدن عمر هیدرولیک و بهبود عملکرد گیربکس اتوماتیک بدون تکان خوردن و لغزش می‌شود.

هر چند وقت یک بار نیاز به شستشوی گیربکس اتوماتیک دارید

شستشوی گیربکس اتوماتیک، به ویژه تمیز کردن کانال‌های بدنه سوپاپ، همراه  با تعویض کامل روغن گیربکس توصیه می‌گردد. شستشوی گیربکس اتوماتیک در هنگام تعویض روغن به معنی این است که خودرو 30 – 70 هزار کیلومتر مسافت را پیموده باشد. به طور کلی می‎توان گفت فاصله بین اقدامات تعمیر و نگهداری گیربکس اتوماتیک بسته به شرایط عملکرد خودرو تنظیم می‌شود.

معرفی تمیز کننده گیربکس: شوینده گیربکس اتوماتیک وورث

شوینده گیربکس اتوماتیک وورث یک شوینده مناسب شستشوی گیربکس و مخصوص استفاده برای تمیز کردن گیربکس‌های اتوماتیک است. شوینده گیربکس اتوماتیک وورث یک تمیز کننده بسیار فعال سورفکتانت‌ها است که باعث می‌شود تمامی مدار گیربکس اتوماتیک از رسوبات و آلودگی‌ها پاک شود. از مزایای این شوینده گیربکس می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • تضمینی برای جابه‌جایی آیده آل را به وجود می‌آورد و باعث افزایش عمر سرویس گیربکس می‌شود.
  • این شوینده حافظ محیط زیست است و هیچ نوع خطری برای آن ندارد.
  • این شوینده با همه روغن‌هایی که در گیربکس‌های ATF استفاده شده‌اند، سازگار است.

معرفی تمیز کننده گیربکس: شوینده گیربکس اتوماتیک وورثمعرفی تمیز کننده گیربکس: مایع شستشوی گیربکس گام اوت مدل 5073337

مايع شستشوی گیربکس گام اوت مدل 5073337 Gumout Transmission Flush دارای فرمول قوی و حرفه‌ای است که می‌تواند هر گونه آلودگی را در سیستم گیربکس از بین ببرد. بالا بودن دما در گیربکس و وجود اصطکاک زیاد باعث می‌شود که رسوب و آلودگی در بین چرخ‌دنده‌های گیربکس به وجود آید. همین عامل باعث می‌شود که در نحوه عملکرد گیربکس‌ها اختلال به وجودآید. مايع شستشوی گیربکس گام اوت مدل 5073337 Gumout Transmission Flush باعث می‌شود که کلیه رسوبات و ناخالصی‌ها از سیستم گیربکس از بین بروند و در نتیجه باعث بهبود عملکرد گیربکس گردد. از مزایای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

  • از بین برنده رسوبات
  • کاهش اصطکاک و سایش
  • جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی
  • تمیز کننده گیربکس خودروهای دنده‌ای و اتوماتیک

 

جهت خرید بهترین شوینده گیربکس به سایت نانوگستران دماوند مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *