در حالیکه همه ما آرزی داشتن یک ماشین را داریم اما آرزو داریم که رنگ خودرویمان بدون هچگونه خط و خش باقی بماند. خوشبختانه راه حلی سریع برای از بین بردن خطوط ماشین وجود دارد که هزینه گزافی هم ندارد. پولیش خودرو می‌تواند این خط و خش‌ها را از بین ببرد و سطح ماشین را نرم و صاف کند.

پولیش چیست؟

پولیش (Polishing) ، نوعی ساینده با دانه‌هایی بسیار ریزتر از سمباده است. در پولیش پرداخت بسیار ظریف انجام شده که این عمل بر اثر مالش مواد پولیشی و غلطش، و اصطکاک به وجود آمده از دانه‌های موجود در آن انجام می‌گیرد. وقتی می‌خواهید رنگ اتومبیل خود را براق یا ترمیم کنید، در واقع یک لایه نازک از سطح رنگ را از بین خواهید برد، همچنین وقتی از یک پوشش فلزی برای براق کردن یک قطعه فلز نیز استفاده می‌کنید باز هم یک لایه از آن فلز را حذف می‌کنید که بعد از آن سطح کاملا تمیز و جدید در زیر لایه رویی نمایان می‌گردد. با اینکه ضخامت لایه رویی رنگ کمتر می‌شود، اما این لایه رویی آنقدر جزیی و ناچیز است که در کیفیت کلی رنگ هیچ تاثیری ندارد.

 

پولیش چیست؟

مواردی که خودرو به پولیش کاری نیاز دارد

ماتی رنگ

در بعضی موارد سطح رنگ خودرو سالم است اما رنگ آن کاملا مات و بی‌روح است که این اتفاق به دلیل گرد و غبار معلق در هوا و ریزگردها است. در این موارد پولیش‌کاری می‌تواند سطح را صاف و هموار کند و رنگ را از حالت ماتی خارج و براق کند.

سوختگی رنگ

سوختگی رنگ به دو دلیل سوختگی ناشی از آفتاب و سوختگی توسط شعله اتفاق می‌افتد. اگر سوختگی سطحی باشد و در لایه اول باشد با پولیش می‌توان آنرا ترمیم کرد اما اگر سوختگی به لایه‌های زیرین رنگ رسیده باشد نمی‌توان آن را ترمیم کرد.

تاثیرات شیمیایی

باران اسیدی و شستشوی اتومبیل با شوینده غیراستاندارد و شستشو با آب سخت، دانه‌های ریزی را روی بدنه خودرو ایجاد می‌کند که باعث آسیب به رنگ می‌شود اما با پولیش می‌توان آن را از بین برد.

 

تاثیرات شیمیایی

خصوصیات مواد پولیش بدنه خودرو

 • امکان استفاده توسط افراد غیر حرفه‌ای برای کاهش صرف وقت و هزینه
 • رفع خط و خشی‎های سطحی روی بدنه خودرو
 • ایجاد فیلم محافظ برای جلوگیری از زیان‎های اشعه خورشید
 • ایجاد جلوه زیبا قطرات آب در هنگام بارندگی به علت ترکیب خاص
 • ایجاد درخشندگی بالا بدون نیاز به واکس با توجه به خصوصیت سیلیکونی
 • ایجاد درخشندگی بالا تا مدت‎ها که حتی با شستشوی مکرر از بین نمی‎رود
 • پولیش باید دارای کمترین میزان مواد چرب مانند پارافین یا سیلیکون است. زیرا مواد چربی روی خط و خراش‌ها را می‌پوشاند.

روش‌های پولیش کردن

پولیش کردن با دو روش دستی و استفاده از دستگاه انجام می‌گردد. دستگاه پولیش از نظر نوع چرخش و دوران به 3 دسته تقسیم می‌شود:

دستگاه پولیش روتاری (Rotary):

نحوه گردش پایه پد این دستگاه حول نقطه مرکزی است که مانند دستگاه فرزکار می‌کند اما به دلیل داشتن دیمر م‌توان سرعت دستگاه را تغییر داد. این دستگاه چون در یک ناحیه دارای تمرکز در چرخش است باعث گرم شدن آن سطح می‌شود که سرعت لایه برداری را بالا می‌برد.

دستگاه پولیش اوربیتال (Orbital):

کار این دستگاه به صورت اوربیتالی و لرزشی است که قادربه لایه برداری بسیار کمی است.

دستگاه پولیش (DA (Dual Action:

این دستگاه جدیدترین نسل دستگاه‎های پولیشر است که ترکیبی از دو حرکت چرخشی و اوربیتالی را دارد.

 

دستگاه پولیشانواع پولیش خودرو و پد پولیش

پولیش‎ها در دو نوع زبر و نرم وجود دارند که در اینجا آن‎ها را شرح می‎دهیم.

پولیش نرم

برای از بین بردن خطوط سطحی از پلیش نرم استفاده می‎شود. اگر سطح رنگ آسیب سطحی دیده باشد باید این نوع پولیش را انتخاب کرد. استفاده از این نوع پولیش، بدون اینکه به دیگر نقاط بدنه آسیب برساند خط و خش را برطرف می‎کند. پولیش نرم همچنین باعث از بین رفتن ماتی رنگ می‎گردد.

پولیش زبر

پولیش زبر می‎تواند خطوط عمیق را از بین ببرد. این نوع پولیش دارای زبری بالایی است و مانند یک سنباده عمل می‎کند بنابراین نباید برای خطوط سطحی استفاده شود زیرا باعث آسیب رسیدن به رنگ می‎شود. برای برطرف کردن ماتی چراغ خودرو نیز از پولیش زبر استفاده می‎شود.

پد پولیش

پد فوم معمولا از جنس فوم و پوست بره است. اکثر افرادی که از دستگاه برای پولیش کاری استفاده می‎کنند از پدهای فومی استفاده می‎کنند که مانند پولیش‎ها دارای انواع زبر و نرم هستند. در بین انواع پد، پد پوست بره بهترین نوع برای از بین بردن خط و خش ایجاد شده است.

 

تفاوت پولیش خودروهای سفید و مشکی رنگ

با توجه ب اینکه پولیش‌ها دارای رنگدانه‎هایی هستند، پس برای هر رنگ خودرو باید نوع مخصوص همان رنگ تهیه شود. پولیش خودروهای سفید و مشکی متفاوت است و نباید برای هر دو از یک نوع پولیش استفاده نمود.

پولیش ماشین مشکی

حفظ و نگهداری خودرو مشکی سخت‌تر از خودرو رنگ روشن است. اگر می‌خواهید چندین ماه از شستشو خودرو خلاص شوید آن را پولیش کنید. البته باید از پولیش مخصوص رنگ مشکی استفاده کرد.

پولیش خودروهای سفید

از پولیش رنگ تیره و مشکی نباید برای رنگ های سفید و نقره‎ای استفاده کرد زیرا رنگدانه‎هایی که در آن وجود دارند باعث تیرگی ماشین شده و به خوبی آن را براق نمی‌کنند.

تفاوت پولیش خودروهای سفید و مشکی رنگروش استفاده از پولیش ماشین

پولیش کردن خودرو با دو روش پولیش دستی و با دستگاه انجام می‌شود که در این قسمت آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

آموزش پولیش زدن ماشین با دست

 1. ابتدا لوازم مورد نیاز خود را آماده کنید. پولیش نرم، تعدادی پارچه پنبه‎ای و نرم احتیاج است.
 2. اولین مرحله برای پولیش کردن شستشوی ماشین با دقت است به گونه‌ای که تمام گل و لای‌ها پاک شوند. برای این کار از شامپوهای مخصوص ماشین یا مایع ظرفشویی استفاده کنید.
 3. بعد از اینکه شستشو به پایان رسید بدنه را کاملا خشک کنید. خودرو را در یک محیط دور از نورآفتاب قرار دهید. سرما و گرمای بیش از حد بدنه باعث ماسیدن پولیش می‌شوند.
 4. به دو تکه پارچه میکروفایبر یا پارچه حوله‎ای نرم یا پنبه‌ای نیاز دارید یکی برای پولیش کردن و دیگری برای تمیز کردن بدنه.
 5. مقداری از پولیش را روی بدنه قرار دهید و به صورت خطی و یا چرخشی آن را روی بدنه بمالید. از هرکدام ازروش‌ها که استفاده می‌کنید باید تا انتها همان الگو را داشته باشید. بهترین روش، رفت و برگشتی عمود بر خراش‌هاست.

اگر تنها یک منطقه خراش دارد همان جا را پولیش کنید اما اگر تمام بدنه خط و خش دارد باید این کار را روی کل بدنه انجام دهید. اگر در پایان باز هم خط و خش برطرف نشده بود، می‌توانید یک بار دیگر مراحل پولیش کردن را انجام دهید.

برای اینکه پارچه به راحتی روی بدنه حرکت کند، سطح رنگ را کمی مرطوب کنید تاخیلی زود خسته نشوید.

پولیش نباید روی قسمت هایی مانند سپر و دستگیره و چراغ استفاده شود چون باعث کدر شدن آن می‌شود.

 1. اگر خراش خیلی عمیق است و با پولیش نرم از بین نمی‌رود، می‌توانید از پولیش زبر استفاده کنید. در استفاده از آن دقت کنید تا به بدنه آسیب نزنید. بعد از استفاده از آن احتمالا رنگ بدنه کدر می‌شود که بعد از آن باید از پولیش نرم استفاده کنید.
 2. بعد از تمام شدن کارتان باید با استفاده از یک حوله یا پارچه نرم تمام آثار چربی و پیش باقی مانده را از سطح آن پاک کنید. همچنین می‌توانید یک بار ماشین را بشویید. اگر می‌خواهید ماشین را واکس بزنید شستشوی آن نتیجه بهتری خواهد داشت.
 3. برای جلوگیری از آسیب به بدنه خودرو بهتر است پولیش کردن را حداکثر سالی یک بار و آن هم در صورت نیاز انجام دهید.

نحوه پولیش زدن ماشین با دستگاه

پولیش با دستگاه نیاز به مهارت خاصی دارد اما با چند بار استفاده می‌توان آن را به راحتی انجام داد.

 1. ابتدا وسایل مورد نیاز خود را آماده کنید. به مقداری پولیش نرم به همراه یک پد نرم یا پد پوست بره نیاز دارید. پد را کمی مرطوب کنید اما نیازی به خیس شدن کامل آن نیست.
 2. مقداری پولیش روی پد بمالید. با استفاده از دستگاه نیازی به قرار دادن پولیش روی بدنه خودرو نیست.
 3. دستگاه را روی دور آرام تنظیم کنید و به بدنه دستگاه نزدیک نمایید سپس روی قسمت مورد نظر قرار دهید. نیازی به فشار به دستگاه نیست زیرا فشار زیاد باعث از بین رفتن رنگ خودرو می‌گردد.
 4. دستگاه را به صورت طولی مانند حرکت پولیش دستی حرکت دهید. زمانیکه خط و خش از بین نرفته است نباید دستگاه را از بدنه جدا کرد.

 

نحوه پولیش زدن ماشین با دستگاهتاثیرات مثبت پولیش کردن ماشین

 • در هنگام پولیش زدن یک لایه نازک از سطح بدنه خودرو برداشته می‌شود که باعث برداشته شدن رنگ‌های زنگ زده از روی خودرو و رفع خطوط و خط و خش می‌شود.
 • برطرف کردن کثیفی‌ها و گرد و خاک از روی خودرو
 • ممکن است رنگ خودرو به هنگام نقاشی و صافکاری دچار نواقصی شود که با پولیش به راحتی می توان آن‌ها را برطرف کرد.

 

معایب پولیش کاری خودرو

 • خودروهایی با رنگ متالیک یا اصلا نباید پولیش شوند و یا این کار را با دقت انجام داد، زیرا این خودروها دارای یک لایه محافظ درخشان اند که از بین رفتن آن باعث آسیب دیدن، کدر شدن و کاهش درخشندگی رنگ و دوام آن می‌شود.
 • اگر پولیش به دفعات انجام شود باعث آسیب به رنگ خودرو می‌شود زیرا این کار یک لایه نازک از رنگ بدنه را برمی‌دارد.
 • اگر از دستگاه برای پولیش خودروهای گران قیمت استفاده کرد، باید دقت کرد که چرخش آن باعث ایجاد حرارت می‌شود که با ایجاد اصطکاک، رنگ خودرو ممکن است سوخته شود.
 • ممکن است آثار استفاده از دستگاه پولیش روی رنگ باقی بماند پس بهتر است برای خودروهای رنگ حساس از پولیش دستی استفاده شود.

لوازم پولیش خودرو:

همانطور که گفتیم پولیش ماشین با دو روش دستی  و با استفاده از دستگاه انجام می‌گیرد:

لوازم پولیش کاری دستی ماشین:

 • پولیش نرم یا زبر
 • تعدادی پارچه پنبه‌ای و نرم

لوازم مورد نیاز برای پولیش کردن خودرو با دستگاه

 • پولیش نرم یا زبر
 • یک پد نرم یا پد پوست بره
 • دستگاه پولیش

شرکت نانو گستران دماوند ارئه دهنده انواع دستگاه های نظافتی و انواع شوینده های کارواش با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در سراسر کشور است که در تمامی نقاط کشور نمایندگی فعال دارد.شما عزیزان می توانین به روز ترین تجهیزات و مواد شوینده کارواش خود را از طریق نانوگستران دماوند تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *